Home / اسلایدر / عیب یابی منبع تغذیه کامپیوتر توسط دستگاه Power Supply Tester
عیب یابی منبع تغذیه کامپیوتر توسط دستگاه Power Supply Tester

عیب یابی منبع تغذیه کامپیوتر توسط دستگاه Power Supply Tester

در طول مدتی که مجله فناوری دیجیتال برودکست فعالیت می کند پیامهای بسیاری در خصوص مشکلات ریست شدن خود به خود رایانه، سوختن بدون دلیل بعضی قطعات و عدم بازدهی مناسب سیستم داشتیم که بخشی از این مشکلات به نرسیدن برق کافی یا زیاد رسیدن برق مربوط می شود. بدین جهت خانم مغاری مقاله ای در خصوص بررسی سلامت تغذیه رایانه شما تهیه کرده است که در زیر می خوانیم:

تست منبع تغذیه رایانه از دو جهت قابل اهمیت است:

• در هنگام اسمبل کردن رایانه است که در صورت تامین نکردن ولتاژهای مورد نیاز توسط منبع تغذیه، سوختن سایر قطعات رایانه را موجب خواهد شد
• و نیز در هنگام عیب یابی سیستم رایانه، روشن نشدن سیستم، عدم کارکرد صحیح سیستم، بوت نشدن، ریست کردن و هنگ کردن در زمان کار هنگامی که یک یا چند خروجی کمتر از مقادیر تعیین شده باشند، اشکالاتی است که در اثر اتصال منبع تغذیه معیوب ممکن است، بوجود آید.

همانطور که می دانید، منبع تغذیه کامپیوتر، یک منبع تغذیه حالت سوئیچ است که برق AC، از منابع اصلی برق را به چندین ولتاژ DC تبدیل می‌کند. منابع حالت سوئیچ، به دلیل بهبود هزینه، وزن، و اندازه، جایگزین منابع خطی شده‌اند.

منبع تغذیه، یک دستگاه الکتریکی است که مسئول تأمین و تنظیم جریان الکتریکی در رایانه می‌باشد. این قطعه به صورت جعبه‌ای بزرگ و مستقل در جعبه رایانه قرار دارد. منابع تغذیه رایانه‌های PC از نوع سوئیچینگ می‌باشند. این منابع معمولاً ولتاژهای ۵ ± ولت،۱۲ ± ولت و ۳/۳ ولت را تولید می‌کنند. منبع تغذیه رایانه دارای یک فن(cooling fan) نیز می‌باشد که علاوه بر خنک کردن خود منبع تغذیه باعث جریان هوا در داخل محفظه رایانه نیز می‌گردد.

سطح ولتاژ ۳/۳ ولت و ۵ ولت، جهت استفاده ی مدارهای منطقی و سطح ولتاژ ۱۲ ولت برای راه اندازی موتورهای دیسک گردان ها و یا پروانه های خنک کننده استفاده می شود.

با بالا رفتن مصرف برق پردازنده های چند هسته ای و کارت های گرافیگ، نیاز سیستم های امروزی به خروجی ۱۲ ولتی بیشتر شده است. البته در سیستم های معمولی و با استفاده از منابع تغذیه با خروجی ۵۰۰ یا ۶۰۰ وات، کاربر نباید نگران تأمین برق مناسب برای قطعات سیستم باشد.

computer-power-supply-circuit

منبع تغذیه برای ایجاد این ولتاژها دو کار انجام می دهد: ابتدا با استفاده از یک سوکننده، جریان متناوب برق شهر را به جریان مستقیم تبدیل می کند. سپس با استفاده از مبدل، ولتاژ ورودی را برای تولید ولتاژهای متفاوت مورد استفاده در اجزای مختلف تغییر می دهد. برای این اتصال ها و با توسعه و پیشرفت فناوری قطعات مختلف، کابل های متفاوتی نیز تولید و عرضه شده است.

منابع تغذیه رایانه تاکنون در دو نوع تولید شده‌اند:

• AT
• ATX

امروزه در رایانه‌های جدید از نوع ATX استفاده می‌شود این نوع منابع توانایی خاموش شدن توسط مادربورد را دارا می‌باشند و تقریباً مهم‌ترین قطعهٔ سخت‌افزاری به حساب می‌آید که بروز اختلال در سیستم کارکرد آن موجب نوسان برق خروجی شده که باعث سوختن تمامی لوازمی که به طور مستقیم از منبع تغذیه تامین جریان می‌کنند، خواهد شد.

برای انتخاب یک منبع تغذیهٔ مناسب باید علاوه بر توجه به مارک و تایید شرکتهای تولید کنندهٔ سخت‌افزار باید طبق جدول مقادیر مصرف قطعات مختلف و جمع کردن مقدار مصرف کلیهٔ قطعات منبعی با وات مناسب واقعی تهیه کرد.

باید به این نکته هم توجه داشت که تناسب این محصول با ولتاژ، فرکانس و نوسانات برق شهری و ازطرفی سازگاری با حداقل و حداکثر های میزان رطوبت، حرارت و شرایط اقلیمی (کشور ایران)، سبب شده تا این محصول به نوعی سفارشی، ویژه برای کاربران محترم ایرانی ساخته شود.

با این مقدمه کوتاه به معرفی دستگاه Power Supply Tester می پردازیم:

این دستگاه جهت تشخیص و اندازه گیری ولتاژهای خروجی منبع تغذیه کامپیوترمورد استفاده قرار می گیرد. چنانچه در هنگام اسمبل کردن سیستم و یا هنگام تعمیرات از سالم بودن منبع تغذیه مطمئن نباشید، احتمال سوختن قطعات اصلی کامپیوتر وجود داشته و همان گونه که مطلع هستید خرابی در اثر ولتاژهای خارج از استاندارد باعث از بین رفتن گارانتی قطعات می گردد. به همین سبب استفاده از تستر قبل از اتصال منبع تغذیه به سیستم برای ایمنی قطعات کاملاً ضروری است.

با تست ولتاژهای خروجی پاور و قرار دادن بار اهمی روی منبع تغذیه اطلاعات کاملی از ولتاژهای ساخته شده می دهد. در هنگام آزمایش چنانچه ولتاژ خروجی کمتر و یا بیش از مقادیر استاندارد باشد رنگ LED متناظر با ولتاژ مربوطه تغییر می کند.

3

دستور العمل:

  • کانکتور ۲۴-pin و ۴-pin/6-pin/8-pin را به دستگاه Digital PC Power Tester متصل کنید.
  • منبع تغذیه را روشن نمایید.
  • صفحه LCD screen مقدار ولتاژ و PG را نمایش خواهد داد.
  • در صورت روشن شدن LED منبع تغذیه درست کار می کند و در غیر این صورت با توجه به صفحه نمایشگر متوجه خواهید شد که کدام ولتاز تأمین نشده است. البته در صورت سالم بودن منبع تغذیه صدای آلارم ” بیب ” هم شنیده خواهد شد.
  • در مورد محدوه ی مقدار PG آنچه نیاز به یاد آوری است، اینست که ms 100 <PG<500
  • به یاد داشته باشید بعد از تست منبع تغذیه ابتدا منبع تغذیه را در حالت off قرار داده و سپس کانکتور ها را جدا کنید.

به تصویر زیر توجه کنید:

20140309_104847

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می شود ولتاژ ۱۲ ولت بصورت “LL ” نمایش داده شده است.

من در این مثال جک مربوط به ولتاژ تامین کننده ی کارت گرافیک را متصل نکردم.

البته همانطور که آگاه هستید، تست سلامت منبع تغذیه بوسیله ی مولتی متر هم قابل انجام است اما همانطور که مشاهده شد، در این روش تست منبع تغذیه، زمان کوتاهی حدود ۲ دقیقه طول خواهد کشید تا از سلامت منبع تغذیه اطمینان حاصل شود.

پیشنهاد می کنیم ویدئو زیر را ببینید:

Leave a Reply

Your email address will not be published.